Україна розпочала застосування NCTS (Фаза 5)

Україна виконала своє зобов’язання, взяте під час приєднання до Конвенції про процедуру спільного транзиту у 2022 році, і вчасно перейшла на оновлену версію ІТ-системи, яка лежить в основі цієї конвенції, – NCTS (Фаза 5). Про це повідомляє Держмитслужба.

Застосування NCTS (Фаза 5) розпочалося 22 квітня 2024 року, про що офіційно повідомив заступник голови Держмитслужби Владислав Суворов.

Він нагадав, що приєднання до Конвенції є обов’язковою умовою для вступу до Євросоюзу та одним із ключових зобов’язань України за економічною частиною Угоди про асоціацію з ЄС.

Сергій Демченко, директор департаменту транзитних процедур Держмитслужби, наголосив, що перехід на NCTS (Фаза 5) виявився непростою умовою.

«Це був тривалий і багаторівневий процес, розпочатий у червні 2022 року підписанням угоди Держмитслужбою та Програмою «EU4PFM» з контрактером щодо створення відповідної ІТ-системи, а підготовчі роботи та тестування тривали з лютого 2023 року. За цей час ми пройшли більше пів тисячі тестових сценаріїв, у тому числі з різними країнами Конвенції, за результатами тестування отримали позитивну оцінку Єврокомісії, провели підготовку бізнесу та митників, забезпечили рішення для подачі бізнесом декларацій до нової системи», – зазначив він.

«Україна вчасно перейшла на NCTS (Фаза 5) – навіть раніше, ніж деякі країни ЄС. І цим довела свою спроможність не лише застосовувати європейські митні системи, але й розвивати їх «в ногу» з країнами Євросоюзу. Досвід впровадження ІТ-систем такого масштабу, як NCTS, і, зокрема NCTS (Фаза 5) – це матриця, за якою в Україні можуть успішно впроваджуватися й інші європейські митні ІТ-системи та процеси», – зазначив міжнародний експерт з питань митниці EU4PFM Вітяніс Алішаускас.

За його словами, такі успішні кейси дозволяють позитивно оцінювати потенціал України в контексті її євроінтеграційних планів та мотивують до подальшої підтримки у цьому.

Аліна Брендак, національний координатор з питань спільного транзиту, нагадала, що хоча запровадження NCTS (Фаза 5) довелося дещо відкласти через неготовність рішень для подачі декларацій до NCTS (Фаза 5), тепер для бізнесу доступні одразу 3 такі рішення, серед яких можна обирати.

Запорізька митниця успішно здійснила перехід на застосування NCTS Фаза 5 та на митному посту «Запоріжсталь» оформила товари підприємства з використанням нового програмного забезпечення ERMIS.

Для бізнесу перехід на NCTS Фаза 5 передбачає можливість подати транзитні декларації у способи:- через веб-портал «Єдине вікно» (інтеграційну платформу «Єдине вікно» – ЄАІС-NCTS», розроблену Держмитслужбою);- через «Портал трейдера»;- через брокерське програмне забезпечення.

В Запорізькій митниці регіональний координатор з питань спільного транзиту – начальник відділу контролю за переміщенням товарів Запорізької митниці Андрій Муравський.

Контактний телефон: +380675677800, (061)2890139.