Підтримка українського експорту та покращення сполучення з ЄС: Євросоюз посилює співпрацю з Україною та Молдовою

Угоди щодо автоперевезень для забезпечення ланцюгів постачання були підписані між Комісаркою ЄС з питань транспорту Адіною Валеан, Міністром-делегатом з питань місцевого самоврядування Крістофом Бешю від імені Франції, яка головує в Раді Європейського Союзу, Українським міністром інфраструктури Олександром Кубраковим та Віце-прем’єр-міністром Молдови та Міністром інфраструктури та регіонального розвитку Андреєм Шпіну. Угоди сприятимуть забезпеченню продовольчої безпеки після неспровокованої та невиправданої агресії Росії проти України та блокади нею традиційних транспортних шляхів. Міністр Кубраков та Європейська комісарка Валеан також підписали угоду щодо оновлення Україною індикативного плану розбудови Транс’європейської транспортної мережі (TEN-T) для покращення інфраструктури сполучення між Україною та ЄС. Підписання відбулося під час заходу «Connecting Europe Days» у Ліоні, Франція. – Зазначається на сайті Представництва ЄС в Україні.

Комісарка Валеан зазначила:  «Ці дві угоди є ще одним прикладом конкретних шляхів підтримки України з боку Європейського Союзу. Ми частково лібералізуємо автоперевезення для українських та молдовських перевізників у ЄС задля підтримки експортних потоків та забезпечення України всім імпортом, якого вона потребує. Вони також допоможуть Молдові, яка втратила ключові транспортні шляхи для свого експорту через територію України, і на чию економіку також значно вплинула війна в Україні. Ми також вдалися до кроків зі зближення України та ЄС у сфері інфраструктури, що допоможе у сприянні зусиллям з відбудови, коли Україна дасть відсіч російській воєнній агресії».

В мирний час Україна експортувала 5 мільйонів тонн зернових на місяць. З початку жорстокої агресії проти України з боку Росії та блокади останньою українських чорноморських портів було розгорнуто інші транспортні канали для сприяння експорту українських сільськогосподарських товарів, а також з метою забезпечення двосторонньої торгівлі з ЄС. План дій зі створення “ліній солідарності, який запровадила Європейська комісія, дозволив мобілізувати національні органи влади, операторів залізниці, автомобільного та річкового транспорту, європейські порти та багатьох інших зацікавлених сторін для досягнення цієї мети.

Угоди щодо автоперевезень сприятимуть цим зусиллям, адже це полегшить транспортування товарів автошляхами між ЄС, Україною та Молдовою, дозволить українським, молдовським та європейським перевізникам проводити свою діяльність та забезпечувати перевезення між цими територіями без необхідності отримання відповідних дозволів. Угода між ЄС та Україною також забезпечує визнання українських водійських посвідчень та сертифікатів професійної компетентності (CPC).

Тепер, після підписання угоди щодо індикативного плану розбудови Транс’європейської транспортної мережі з Україною, оновлені мапи TEN-T будуть включені у законодавство Європейського Союзу. Як Україна, так і ЄС прагнуть сприяти належному плануванню та розвиткові сталого та ресурсоефективного транспортного сполучення між обома сторонами. Ця угода полегшить визначення спільних інфраструктурних пріоритетів та, у довгостроковій перспективі, стане орієнтиром для відбудови інфраструктури, коли це стане можливим.