ENTSO-E дозволило збільшення експорту української електроенергії до Європи в 2,5 рази

Оператори системи передачі (ОСП) континентальної Європи ENTSO-E збільшили більше ніж вдвічі доступний обсяг міждержавних перетинів для експорту/імпорту електроенергії між Україною та ENTSO-E. Від 28 липня сукупний обсяг доступного перетину української енергосистеми з ENTSO-E становить 250 МВт. Перший день поставки – 30 липня.

Про це повідомляє НЕК «Укренерго».

Після синхронізації енергосистеми України з мережею континентальної Європи ENTSO-E з 30 березня 2022 року відновився експорт української електроенергії до Польщі (210 МВт). Пізніше, після виконання НЕК «Укренерго» та суміжними ОСП шести технічних передумов, з 30 червня відновився обмежений імпорт/експорт електроенергії між Україною та Румунією, Словаччиною і Угорщиною. На першому етапі доступний сукупний розмір перетину з ними складав 100 МВт.

Доступна пропускна спроможність міждержавних перетинів України із зазначеними країнами ЄС розподілятиметься на аукціонах в напрямках Румунії (125 МВт) та Словаччини (125 МВт). Як повідомило ENTSO-E, очікується, що комерційний обмін електроенергією за напрямками Україна-Угорщина та Молдова-Румунія розпочнеться пізніше.

Зараз триває період пробної синхронної роботи енергосистем, впродовж якого імпорт/експорт електроенергії обмежений. Можливості для подальшого збільшення доступної потужності для міждержавної торгівлі електроенергією між Україною та ЄС будуть регулярно оцінюватися на основі міркувань стабільності та безпеки синхронної роботи енергосистем України та континентальної Європи.

«Зараз ми експортуємо 100 МВт, а постачатимемо вже 250 МВт, які за рік хочемо збільшити ще у вісім разів. Потенціал нашої країни в експорті електроенергії — мільярди євро», — про це повідомив Прем’єр-міністр Денис Шмигаль під час засідання Уряду 29 липня. 

Прем’єр-міністр наголосив, що Україна не відкладає впровадження європейських директив та правил на завершення війни, а впроваджує їх уже зараз. Зокрема, окрім «енергетичного безвізу» із ЄС, вже укладено й працює «транспортний безвіз», скасовано мита й квоти на українські товари. 

«Найближчим часом ми очікуємо, що Парламент розгляне 50 поданих і узгоджених євроінтеграційних законопроектів. Так само незабаром міністерства завершать підготовку всіх законопроектів, які стосуються виконання Угоди про асоціацію з Європейським Союзом», — відзначив очільник Уряду.