Підготовка кваліфікованих кадрів, здатних відповідати сучасним викликам ринку праці, стала ключовою темою зустрічі учасників платформи «Діалог влади та бізнесу», організованої Запорізькою обласною державною адміністрацією. У заході взяли участь представники Запорізької торгово-промислової палати, а також керівники підприємств – членів Палати.
Зростаючий попит на професійні кадри вимагає тісної співпраці між владою, бізнесом і закладами освіти. Запорізька ТПП вже понад 20 років активно розвиває напрям освітніх послуг, реалізуючи навчальні програми, тренінги, семінари та вебінари для бізнесу. Важливою ініціативою стало відкриття Кваліфікаційного центру, де можна підтвердити професійні навички, здобуті неформально — на виробництві, під час курсів або практичного досвіду.
Учасники платформи обговорили можливості дуальної освіти, інвестиції бізнесу в навчальну інфраструктуру та популяризацію робітничих професій. Представники профтехосвіти поділилися успішними прикладами співпраці з підприємствами. Особливу увагу приділили темі професійної адаптації внутрішньо переміщених осіб, ветеранів і учасників бойових дій, що є надзвичайно актуальним в умовах війни.
До діалогу долучилися керівники запорізьких закладів профтехосвіти, Запорізької обласної служби зайнятості. Зокрема, в. о. директора Запорізького професійного коледжу готельно-ресторанного бізнесу Андрій Жижко розповів про діяльність навчально-практичного центру «Кулінарний хаб» і запропонував ідеї для співпраці з бізнесом.
– Кулінарний хаб – це універсальна платформа для підготовки кваліфікованих робітників за професіями кухар, кондитер, пекар, кухар закладу освіти, кухар дитячого харчування. Разом з бізнесом ми маємо можливість проводити майстер-класи для популяризації професій зі сфери ресторанного господарства, конкурси професійної майстерності, ярмарки, фестивалі та профорієнтаційні заходи. Завдяки сучасному обладнанню ми можемо готувати висококваліфікованих робітників. Це готові професіонали, яких не потрібно додатково навчати, перенавчати. Також ми можемо здійснювати підготовку за мікрокваліфікаціями та перепідготовку працівників ресторанного бізнесу, – розповів Андрій Жижко.
Запорізький технологічний професійний коледж «Моторобудівник», якому цьогоріч виповнюється 105 років, готує фахівців для машинобудівної галузі. Заклад освіти постійно оновлює матеріально-технічну базу, тож студенти тут навчаються на найсучаснішому обладнанні. Зокрема, в коледжі діє навчально-практичний центр механічної обробки матеріалів, модернізована зварювальна майстерня, цифровий освітній центр.
На думку керівника коледжу Олександра Базя, інвестиції в освіту та технології сприяють розвитку економіки та забезпечують високий рівень професійної підготовки. Співпраця між освітніми установами, бізнесом та державою дозволить створити ефективну систему підготовки кадрів.
– Бізнес та професійна освіта мають діяти спільно та рухатися в одному напрямку. Адже сама синергія бізнесу та профтехосвіти дозволяє розв’язати поточні кадрові проблеми, створює нові можливості для молоді та сприяє інформаційному розвитку країни загалом. Хочу зазначити, що на сьогодні у нас укладено три довгострокові договори на підготовку кадрів з такими підприємствами, як «Мотор Січ», конструкторське бюро «Прогрес» та «Запорізький ливарно-механічний завод». Запрошуємо до співпраці бізнес, зацікавлений у підготовці та розвитку кваліфікованих працівників, – повідомив Олександр Базь.
Директор Запорізького політехнічного центру професійно-технічної освіти Володимир Полухін звернув увагу учасників зустрічі на проблему професійної адаптації внутрішньо переміщених осіб, учасників бойових дій та ветеранів. Допомогти їм отримати нову професію або підвищити кваліфікацію – спільне завдання закладів освіти, держави та бізнесу. Він також розповів про досвід впровадження дуальної освіти та співпрацю із бізнесом.
– Результатом спільної роботи з виробничими підприємствами за останні чотири роки є відкриття в нашому навчальному закладі чотирьох навчально-практичних центрів. Ця робота є взаємовигідною. Адже не тільки наші учні навчаються на сучасному новітньому обладнанні. На базі створених центрів вже пройшли перепідготовку, підвищили кваліфікацію та отримали потрібні робочі розряди 187 працівників підприємств, – зауважив Володимир Полухін.
Керівники всіх закладів професійно-технічної освіти висловили готовність до співпраці з бізнесом задля розв’язання кадрової проблеми.
Важливу роль у розвитку сучасного ринку праці, активно сприяючи підготовці кваліфікованих фахівців, які відповідають вимогам часу, відіграє Державна служба зайнятості. Сьогодні її діяльність виходить далеко за межі лише працевлаштування. Вона є справжнім партнером для шукачів роботи та роботодавців. Одним із ключових напрямків роботи служби є організація професійного навчання, перепідготовки та підвищення кваліфікації. Це здійснюється як на базі центрів професійно-технічної освіти служби зайнятості, так і у співпраці з іншими навчальними закладами. Програми навчання орієнтовані на сучасні потреби ринку, охоплюючи новітні технології», – зазначила директорка Запорізької обласної служби зайнятості Зінаїда Бойко.
– Сподіваюсь, що сьогоднішній діалог надихне всіх нас на нові ідеї, спільні проєкти та конкретні кроки до створення ефективної системи підготовки кадрів, яка буде відповідати потребам ринку праці в умовах наближеності до лінії фронту, – підсумувала т. в. о. директора Департаменту економічного розвитку і торгівлі Запорізької ОДА Людмила Грабчилєва.
Платформа «Діалог влади та бізнесу» продовжує свою роботу. Інформацію про час та тему наступної зустрічі можна дізнатися на інформаційних ресурсах голови Запорізької облдержадміністрації Івана Федорова та Запорізької ОДА, а також Запорізької торгово-промислової палати.


