Як оподатковуються ПДВ операції з постачання на території України товарів, перелік яких затверджений постановою КМУ від 20.03.2020 р. № 224, якщо часткова попередня оплата отримана до 01.07.2023, а відвантаження товару відбувається після цієї дати?

Правові основи оподаткування ПДВ встановлено розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ.

Згідно з розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.03.2020 № 338-р «Про переведення єдиної державної системи цивільного захисту у режим надзвичайної ситуації» (з урахуванням внесених змін і доповнень) з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2 (COVID-19), на території України було запроваджено карантин, дія якого завершилась 30 червня 2023 року.

У зв’язку із завершенням дії карантину, з 01 липня 2023 року припиняється дія норм ПКУ, якими на період дії карантину встановлювалися окремі пільгові режими оподаткування.

Зокрема, скасовується встановлений пункт 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ режим звільнення від оподаткування ПДВ операцій з ввезення на митну територію України та/або операцій з постачання на митній території України товарів, перелік яких затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2020 року № 224.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПКУ датою виникнення податкових зобов’язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше («перша подія»):

         а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на рахунок платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг, оплата яких здійснюється електронними грошима, – дата зарахування електронних грошей платнику податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, на електронний гаманець, а в разі постачання товарів/послуг за готівку – дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої – дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

         б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів – дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг – дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Пунктом 201.1 статті 201 ПКУ визначено, що на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений ПКУ термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статті 201 ПКУ).

При визначенні порядку оподаткування ПДВ операцій з постачання товарів/послуг слід керуватися нормами ПКУ, які діють на дату визначення податкових зобов’язань з ПДВ за такою операцією, тобто на дату настання «першої події».

Враховуючи викладене, якщо платник податку до 01.07.2023 (у період дії норм пункту 71 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ) отримав часткову попередню оплату за товари, внесені до Переліку № 224, то на дату отримання коштів податкові зобов’язання з ПДВ на суму такої попередньої оплати не нараховуються.

Фактичне відвантаження товарів у періоді, починаючи з 01.07.2023:

         у межах отриманої часткової попередньої оплати («друга подія») – не зумовлює у платника податкових наслідків з ПДВ;

         понад обсяг отриманої часткової попередньої оплати – підлягає оподаткуванню ПДВ у загальному порядку (податкові зобов’язання нараховуються на обсяг неоплаченої частини відвантажених товарів).