Вебінар «Форс-мажори в умовах воєнного стану. Практичні кейси». Відеозапис

Вебінар «Форс-мажори в умовах воєнного стану. Практичні кейси». Відеозапис

Торгово-промислова палата України та регіональні ТПП засвідчують форс-мажорні обставини та видають відповідний сертифікат.

Сьогодні, 6 грудня, головна юрисконсультка Запорізької торгово-промислової палати Яна Шамілова провела вебінар-консультацію для представників бізнесу на тему оформлення форс-мажорних обставин. В умовах воєнного стану це питання є особливо актуальним. Під час заходу спікерка надала покрокові рекомендації щодо процедури,  поділилась практичними порадами, які допоможуть підприємцям уникнути помилок.

Захід організовано Запорізькою і Волинською торгово-промисловими палатами у межах проєкту  «Експертні консультації. Об’єднаний економічний фронт двох регіонів», що реалізується в межах Програми із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) визначено такою нормативною базою:

ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997р.

«Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини…»

ст. 617 Цивільного кодексу України від 16.01.2003р.

ст. 218 Господарського кодексу України від 16.01.2003р.

Регламент (із змінами та доповненнями) засвідчення Торгово-промисловою палатою та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин від 18.12.2014 р.

Серед найпоширеніших звернень на сьогодні спікерка називає порушення валютного контролю, виконання договірних зобов’язань, блокування пунктів пропуску на українсько-польському кордоні внаслідок страйку польських перевізників.

Документи для засвідчення форс-мажорних обставин мають свідчити про:

надзвичайність таких обставин (носять винятковий характер і знаходяться за межами впливу сторін);

непередбачуваність обставин (їх настання або наслідки неможливо було передбачити,

зокрема, на момент укладення відповідного договору, перед терміном настанням зобов’язання або до настання відповідного обов’язку);

невідворотність (непереборність) обставин (неминучість події/подій та/або її/їх наслідків);

причинно-наслідковий зв’язок між обставиною/подією і неможливістю виконання заявником своїх конкретних зобов’язань.

Важливо знати, що форс-мажорні обставини звільняють тільки від відповідальності за порушення зобов’язань (тобто від штрафних санкцій), проте не звільняють від необхідності виконання відповідних договірних зобов’язань, – наголошує головна юрисконсультка Запорізької ТПП Яна Шамілова.

Також варто пам’ятати про виключення.

Згідно з законодавством України не вважаються обставинами непереборної сили:

порушення зобов’язань контрагентами боржника;

відсутність на ринку потрібних для виконання зобов’язань товарів;

відсутність у боржника необхідних коштів.

Обов’язкове правило: форс-мажорні обставини засвідчуються уповноваженим органом країни, на території якої вони відбуваються.

Також у випадках, коли оформлення форс-мажору є неможливим, спікерка рекомендує скористатися таким інструментом, як висновок про істотну зміну обставин (hardship), який надає право на внесення змін до договору або його розторгнення (стаття 652 Цивільного кодексу України).

Відеозапис вебінару ви можете переглянути за посиланням:

Серія вебінарів продовжується.

Обов’язкова реєстрація за посиланням: https://t1p.de/nho9u

Додаткова інформація за тел. +38 050 484 11 97 або електронною поштою oso@cci.zp.ua.

***

Програма безкоштовної серії вебінарів орієнтована у першу чергу на підприємства мікро-, малого та середнього бізнесу Запорізької, Волинської, інших областей України, а також на органи місцевого самоврядування, які працюють із бізнесом, громадські організації та бізнес-об’єднання.

Основні тематичні блоки присвячені питанням зовнішньоекономічної діяльності, маркетингу, онлайн-інструментам просування продукції і послуг, засвідчення форс-мажорних обставин, кейсам ефективного управління, податкам і фінансам. Вперше у рамках проєкту – тема зеленого (сталого) повоєнного відновлення України.

Онлайн-заходи відбуватимуться до 22 грудня 2023 року.

Для довідки

Проєкт «Експертні консультації. Об’єднаний економічний фронт двох регіонів» впроваджується за підтримки Програми розвитку ООН (ПРООН) в Україні в межах Програми із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Програму підтримують одинадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Канади, Данії, Німеччини, Японії, Нідерландів, Польщі, Швеції і Швейцарії.