Вебінар «Актуальність форс-мажорних обставин у період воєнного стану». Відеозапис

На жаль, в умовах воєнного стану оформлення форс-мажорних обставин стало особливо затребуваним українськими компаніями.

8 листопада 2022 року під час тематичного вебінару головна юрисконсультка Запорізької торгово-промислової палати Яна Шамілова  розповіла про процедуру засвідчення форс-мажорних обставин під час війни, поділилася практичним досвідом і рекомендаціями.

Захід організований у рамках спільного проєкту Запорізької і Сумської ТПП «Експертні  консультації. Об’єднаний економічний фронт двох регіонів», що реалізується у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Торгово-промислова палата України, враховуючи надзвичайно складну ситуацію, з якою зіткнулась наша країна, ухвалила рішення спростити процедуру засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили).

На сайті ТПП України 28.02.2022 року розміщено загальний офіційний лист ТПП України щодо засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили). Це надає можливість за необхідністю роздруковувати відповідне підтвердження всім, кого це стосується.

Також у разі необхідності сертифікат про форс-мажорні обставини оформлюється за звичайною процедурою.

Порядок засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) визначено такою нормативною базою:

ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» від 02.12.1997р.

«Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини…»

ст. 617 Цивільного кодексу України від 16.01.2003р.

ст. 218 Господарського кодексу України від 16.01.2003р.

Регламент (із змінами та доповненнями) засвідчення Торгово-промисловою палатою та регіональними торгово-промисловими палатами форс-мажорних обставин від 18.12.2014 р.

Документи для засвідчення форс-мажорних обставин мають свідчити про:

– надзвичайність таких обставин (носять винятковий характер і знаходяться за межами

впливу сторін);

– непередбачуваність обставин (їх настання або наслідки неможливо було передбачити,

зокрема на момент укладення відповідного договору, перед терміном настанням зобов’язання або до настання відповідного обов’язку);

– невідворотність (непереборність) обставин (неминучість події/подій та/або її/їх наслідків);

– причинно-наслідковий зв’язок між обставиною/подією і неможливістю виконання заявником

своїх конкретних зобов’язань.

Важливо знати, що форс-мажорні обставини звільняють тільки від відповідальності за порушення зобов’язань (тобто від штрафних санкцій), проте не звільняють від необхідності виконання відповідних договірних зобов’язань, – наголошує головна юрисконсультка Запорізької ТПП Яна Шамілова.

Також у випадках, коли оформлення форс-мажору є неможливим, спікерка рекомендує скористатися таким інструментом, як висновок про істотну зміну обставин (hardship), який надає право на внесення змін до договору або його розторгнення (стаття 652 Цивільного кодексу України).

Відеозапис вебінару ви можете переглянути за посиланням:

Для довідки

«Об’єднаний економічний фронт двох регіонів» реалізується Запорізькою і Сумською ТПП за підтримки ПРООН у межах Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу.

Програму ООН із відновлення та розбудови миру (UN RPP) реалізують чотири агентства ООН: Програма розвитку ООН (ПРООН), Структура ООН з питань гендерної рівності та розширення прав і можливостей жінок (ООН Жінки), Фонд ООН у галузі народонаселення (UNFPA) і Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО).

Програму підтримують дванадцять міжнародних партнерів: Європейський Союз (ЄС), Європейський інвестиційний банк (ЄІБ), Посольство США в Україні, а також уряди Канади, Данії, Німеччини, Японії, Нідерландів, Норвегії, Польщі, Швеції і Швейцарії.