Україна та Канада оновлять Угоду про вільну торгівлю

11 квітня 2023 року під час робочого візиту до Канади Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль разом із Прем’єр-міністром Канади Джастіном Трюдо підписали спільну декларацію про завершення переговорів щодо оновлення Угоди про вільну торгівлю між Канадою і Україною.

«За своїм змістом оновлена Угода є винятковою, адже сприятиме активізації торгівлі з Канадою та створить унікальні можливості для українського бізнесу. У відкритті ринків з Канадою ми переходимо на принцип роботи «дозволено все, що не заборонено», – відзначив очільник КМУ.

За словами Дениса Шмигаля, український бізнес тепер зможе експортувати продукцію до Канади без тарифів, навіть якщо складові цієї продукції мають походження з ЄС, ЄАВТ, Британії та Ізраїлю. Такий підхід заохочує іноземний бізнес створювати виробництва в Україні.

«В оновленій Угоді вдосконалюємо розділ про цифрову торгівлю. Для України, яка є одним з лідерів ІТ-сектору в Європі, це відкриває чудові можливості. Це вже друга Угода про цифрову торгівлю після Великої Британії», – підкреслив Денис Шмигаль.

За словами Першого віцепрем’єр-міністра України – міністра економіки України Юлії Свириденко, нова Угода несе суттєві зміни до торговельного режиму між Україною та Канадою.

«Український Уряд ставить за мету надати українським підприємцям на зовнішніх ринках найсучасніші інструменти для розвитку бізнесу і економічного відновлення України. Тому ще в січні 2022 року команда Міністерства економіки України розпочала переговори щодо модернізації існуючої Угоди із Міністром міжнародної торгівлі, сприяння експорту, малого бізнесу та економічного розвитку Канади Мері Енджі. У новій Угоді ми поєднуємо торгівлю товарами, послугами, здійснення інвестицій та економічну співпрацю між Україною та Канадою. Угода була підготовлена під час війни, тому має враховувати всі нагальні потреби бізнесу і стати додатковою візитівкою нашої економіки у світі», – пояснила Юлія Свириденко.

Окремо були прописані гарантії для інвесторів, а також система захисту інвестицій, яка базується на найсучасніших правових інструментах.

«Повноцінне регулювання інвестицій в рамках угод про вільну торгівлю – це нова тенденція у світовому економічному світі. Такий підхід дозволяє об’єднати свободу здійснення підприємницької діяльності як доступ до ринку і гарантії захисту інвестиційного капіталу. У нашій угоді ми це робимо найсучаснішою мовою і даємо можливість не лише канадським компаніям інвестувати в Україну, але і розвивати міжнародну присутність українського бізнесу», – заявила Юлія Свириденко.

Один із розділів включає в себе Угоду про цифрову торгівлю, яка окреслює усі основоположні свободи у цій сфері.

«Це друга Угода про цифрову торгівлю, яку вже підписала Україна. Перша була укладена із Великою Британією в січні цього року. Для українських підприємців це надзвичайно важливо, адже саме вітчизняний ІТ-бізнес відновлюється найшвидше.

Такі цифрові Угоди орієнтовані передусім на запобігання появи бар‘єрів у майбутньому і мають зменшити перешкоди для українського бізнесу в участі у глобальній цифровій торгівлі. Цифрова Угода з Канадою гарантує свободу транскордонної передачі інформації, свободу вибору місця розташування обладнання, свободу вихідного коду, а також відкритий доступ до інтернету», – пояснила Юлія Свириденко.

Угода регулюватиме фінансові послуги, тимчасовий в’їзд для ділових осіб, телекомунікації, торгівлю та гендер, торгівлю і МСБ, а а також посилення ролі корінних народів у торгівлі.

Нова Угода також включатиме оновлені глави про правила та процедури походження, конкурентну політику, монополії та державні підприємства, державні закупівлі, навколишнє середовище, працю, розробку та адміністрування заходів та прозорість, протидію корупції та відповідальну бізнес-поведінку.

«Зараз питання репутації, цінностей, захисту довкілля і сталого розвитку виходять на перший план у міжнародній економіці. Якщо ви хочете продати свій товар чи отримати інвестиції, ви повинні засвідчити, що дотримуєтеся найкращих стандартів ESG. Відповідні розділи в угоді чітко засвідчують, що ми з Канадою однаково ставимося до цих питань. А отже це додаткова реклама українського бізнесу», – розповіла Юлія Свириденко

Угода про вільну торгівлю між Україною і Канадою має допомогти нам укласти подібні Угоди з іншими країнами.

«Вона має в своїй основі ті самі принципи, які були використані в Тихоокеанській Угоді про вільну торгівлю, яка об’єднує Канаду, Австралію, Бруней, Чилі, Японію, Малайзію, Мексику, Нову Зеландію, Перу, Сінгапур та В’єтнам, а також в оновленій Північно-Американській ЗВТ між США, Мексикою і Канадою. Міністерство економіки вже розробило проєкт акту про офіційні переговори про приєднання до Тихоокеанської угоди. Тепер наша мета – отримати в червні рішення країн-учасниць про розгляд заявки України. Завдяки модернізованій угоді ми отримаємо з боку Канади не лише політичну, і експертну підтримку нашій заявці.

Поки триває війна і ми боронимо нашу землю, я хочу забезпечити для бізнесу найкращі умови доступу на зовнішні ринки, аби полегшити економічне відновлення і щоб в Україні запанував мир і добробут», – резюмувала Юлія Свириденко.