Стратегічна сесія з фандрейзингу. Відеозапис тренінгу

Стратегічна сесія з фандрейзингу. Відеозапис тренінгу

23 червня представники кластеру «Інжиніринг – Автоматизація – Машинобудування» посилювали свої знання щодо інструментів фандрейзингу, методичних підходів до здобуття грантів для високотехнологічних інноваційних проєктів, пошуку інвесторів. Захід відбувся у Запорізькій торгово-промисловій палаті, а також онлайн на платформі ZOOM.

Спікерка тренінгу: Ірина Поплавець, президентка ГО «Агенція інноваційного підприємництва Евогранум», сертифікована консультантка з управління портфелем проєктів (certificate IPMA.C.01.0004), Regional Support Manager PM2 in Ukraine, консультантка грантових програм ЄС та інших міжнародних організацій.

У числі компаній-учасників – як підприємства, які вже мають успішну грантову історію, так і початківці у цій справі.

Втім, досвід спільної участі у міжнародних проєктах підтримки вже є. Як розповів директор Запорізького кластеру ІАМ Андрій Карпенко, у 2020 році за підтримки Програми ООН із відновлення та розбудови миру за фінансової підтримки Європейського Союзу відбулася серія тренінгів і стратегічних сесій для учасників кластеру, також – реалізовано ряд маркетингових заходів, зокрема, участь у  промислових виставках, друк промопродукції. 2021 рік: кластер ІАМ бере участь у програмі «Розвиток експортних можливостей членів кластеру та позиціювання його як бренду на зовнішніх ринках», завдяки підтримці  – відвідує Міжнародну машинобудівну виставку у м. Брно (Чехія), вивчає міжнародний досвід організації індустріальних парків, підписує першу міжнародну угоду – з Литовською Асоціацією Експортерів Продовольчих товарів.

Саме в межах цієї програми організовано і тренінг з фандрейзингу – як частина програми «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» за спільного фінансування Європейського Союзу та уряду Німеччини через німецьку федеральну компанію GIZ*.

Зокрема, разом зі спікеркою розглянули структурні фонди і грантові програми ЄС та інших міжнародних організацій, пріоритети стратегічного розвитку ЄС на 2021-2027, можливості та умови залучення грантового фінансування для реалізації інноваційних проєктів.

Серед головних тез тренінгу

Інновація – це новий продукт, послуга або підхід, який створює вплив (impact), тобто приносить зміни.

Фандрейзинг (від англ. “fundraising”, “to raise funds” – збільшення ресурсів) – процес залучення ресурсів, необхідних для реалізації певного проєкту, які організація не може забезпечити самостійно.

Фандрейзинг звичайно здійснюють для проєктів (соціальних, інфраструктурних, дослідницьких), які не принесуть економічного ефекту в короткостроковій перспективі.

Стратегія реалізації функції фандрейзингу в організації має полягати в тому, щоб організувати роботу зі стейкхолдерами інноваційного процесу, враховуючи проєктну роль кожного стейкхолдера.

Натомість інвестори, як правило, виділяють кошти на комерційні проєкти з метою отримання

прибутку.

Основні рекомендації для бізнесу

  • Враховувати цілі Європейського Зеленого Курсу у процесі стратегічного планування свого розвитку, особливо у пріоритетних сферах (ланцюгах створення вартості) ЄЗК: електроніка, інформаційно-комунікаційні технології, меблі, сталь, хімічні речовини, батарейки, пластик, пакування, текстиль, будівельні матеріали, вторинна сировина, транспорт, сільське господарство.
  • Шукати можливості інтеграції у нові промислові процеси виробництва на ринку ЄС виробників інших держав шляхом підвищення екологічності процесів виробництва та кінцевих товарів.
  • Врахувати, що доступ до ринків ЄС у майбутньому значно залежатиме від відповідності товарів та послуг кліматичним та екологічним вимогам ЄС.
  • Використати фінансові інструменти ЄЗК для інвестицій в інноваційні розробки та технології, зелені товари та послуги.

Ідеальний портрет учасника грантових програм, на думку експертки, виглядає так:

• Компанія провадить інноваційну діяльність, яка відповідає її основному виду діяльності.

• Компанія та команда мають амбітні цілі.

• Компанія має стратегію зростання та працює над реалізацією плану комерціалізації інновацій.

• Команда здійснює активні та ефективні комунікації, направлені на реалізацію проєкту.

• Компанія має досвідчену команду з необхідними компетенціями.

• Компанія залучає до реалізації підрядників та партнерів.

Відеозапис тренінгу можна переглянути за посиланням:

Довідково

*Проєкт «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» спільно фінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH.

Мета проєкту – створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств, підтримка інновацій та стимулювання експорту, що є шляхом до сталого й рівномірного економічного зростання. У межах підходу Team Europe проєкт також сприятиме відновленню України від наслідків COVID-19.