Під час воєнного стану можна перейти на спрощену систему оподаткування зі ставкою 2%

 Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-IХ “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану” внесені зміни до Податкового кодексу України, відповідно до яких, зокрема, тимчасово, з 01 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, положення розд. XIV Податкового кодексу України застосовуються з урахуванням особливостей, передбачених п. 9 підрозділу 8 розділу ХХ “Перехідні положення” ПКУ.

Крім того, 05.04.2022 набрав чинності Закон України від 24 березня 2022 року № 2142-IХ “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану”, яким внесено зміни, зокрема, до п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ “Перехідні положення” ПКУ.

Так, відповідно до цих змін для обрання або переходу на спрощену систему оподаткування платником з особливостями, встановленими п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України, суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу заяву.

При цьому до заяви не додається розрахунок доходу за попередній календарний рік.

Суб’єкт господарювання вважається платником єдиного податку третьої групи з особливостями, встановленими п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України:

з 01 квітня 2022 року – у разі подання заяви до 01 квітня 2022 року;
 з наступного робочого дня після подання такої заяви – у разі подання заяви починаючи з 01 квітня 2022 року.

Зареєстровані в установленому законом порядку суб’єкти господарювання (новостворені), які протягом 10 днів з дня державної реєстрації подали заяву про обрання спрощеної системи оподаткування з урахуванням особливостей оподаткування, встановлених п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ “Перехідні положення” Податкового кодексу України, вважаються платниками єдиного податку третьої групи з дня їх державної реєстрації.
 Форма заяви про застосування спрощеної системи оподаткування затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16.07.2019 № 308.

У спеціальному полі “Ставка у відсотках до доходу” рядка 5.1.1 “Обрана ставка єдиного податку під час переходу на спрощену систему оподаткування” Заяви зазначається ставка у розмірі 2 відсотки єдиного податку.
 Реєстрація суб’єкта господарювання платником єдиного податку за ставкою 2 відсотки доходу здійснюється шляхом внесення до Реєстру платників єдиного податку.

На офіційному вебпорталі ДПС за посиланням htth//cabinet.tax.gov.ua реалізована можливість щодо перевірки належності суб’єкта господарювання до платників єдиного податку зі ставкою 2 відсотки доходу.