Митні питання – у фокусі українсько-польських відносин

22 вересня 2022 року в польському місті Жешув відбулося Восьме засідання Українсько-Польської Міжурядової комісії з питань економічного співробітництва під співголовуванням Вальдемара Буди, Міністра економічного розвитку та технологій Республіки Польща та Ірини ВЕРЕЩУК, Віце-прем’єр-міністра України – Міністра з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Про це повідомляється на сайті Державної митної служби України.
Серед широкого кола питань економічного співробітництва України та Республіки Польща обговорювалось співробітництво в митній сфері.
У період воєнного стану в Україні спостерігається значне навантаження на пункти пропуску на кордоні між Україною та Польщею. Обидві сторони докладають спільних зусиль для вирішення безпрецедентної ситуації зі збільшенням товаро- та вантажопотоку через спільний кордон та чергами на кордоні.
Владислав Суворов, заступник Голови Державної митної служби України, під час засідання Комісії відзначив високий рівень двосторонньої взаємодії Держмитслужби з Державною службою доходів Республіки Польща та висловив вдячність за постійний контакт, підтримку та результати співпраці з польськими колегами.
В. Суворов поінформував про заходи, вжиті з метою врегулювання ситуації на кордоні:
– з метою ритмічності пропускних операцій для переміщення транспортних засобів в пунктах пропуску на українсько-польському кордоні у період з 1 вересня по 30 листопада 2022 року запроваджено пілотний проєкт з модифікації Системи попереднього повідомлення про виникнення надзвичайних ситуацій;
– відповідно до Угоди про асоціацію між Україною та ЄС Україна приєдналася до Конвенції про процедуру спільного транзиту та до Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі товарами, застосування яких розпочнеться з 1 жовтня 2022 року. Це сприятиме спрощенню процедур, прискоренню митних формальностей, розвитку інформаційного обміну, підвищенню ефективності контролю за переміщенням товарів;
– поновлено переговори з Польською стороною з питань удосконалення процедур спільного контролю та розширення переліку пунктів пропуску, в яких діятиме спільний контроль. На розгляд Польської сторони у червні 2022 року Українською стороною було запропоновано новий проєкт Угоди про спільний контроль, більш прогресивний за своїм змістом, ніж чинна Угода. Проєктом нової Угоди передбачено здійснення контрольних процедур за принципом «однієї зупинки», можливість часткового делегування повноважень однієї контролюючої служби іншій, взаємне визнання результатів митного контролю, спільне використання технічних засобів митного контролю;
– з метою розвитку інформаційного обміну у липні 2022 року Держмитслужбою розроблено та передано на розгляд польських колег проєкт Протоколу про налагодження обміну інформацією про товари та транспортні засоби, що переміщуються через державні кордони України та Республіки Польща. Налагодження відповідного механізму сприятиме оперативному обміну попередньою інформацією, а також прискоренню процедур митного оформлення, виявленню митних правопорушень та їх протидії, спрощенню міжнародної торгівлі відповідно до Рамкових стандартів ЄС та Всесвітньої митної організації. Вже проведено перший раунд консультації ІТ-експертів митних служб;
– проводиться робота зі збільшення пропускної спроможності за рахунок відкриття нових пунктів пропуску. Так, розглядається питання відкриття п/п «Нижанковичі – Мальховичі» до кінця 2022 року з тимчасовою інфраструктурою по обидва боки кордону для переміщення транспортних засобів до 7,5 тонн і порожніх транспортних засобів.
На завершення Владислав Суворов зазначив, що Держмитслужба має традиційно дружні і надійні партнерські відносини з польськими митниками, колегами з інших контролюючих служб на кордоні між нашими країнами і розраховує на подальшу підтримку з боку Уряду Республіки Польща у вирішенні нагальних питань, що мають вплив на економіку обох країн, переміщення громадян, товарів і транспортних засобів.
В контексті забезпечення транскордонного переміщення сільськогосподарської продукції Сторонами було також обговорено питання діяльності фітосанітарних та ветеринарних служб на кордоні, вжитих та можливих заходів щодо оптимізації їх функціонування в Республіці Польща та в інших країнах-членах ЄС, які імпортують продукти харчування з України.Адаптація режиму та умов функціонування фітосанітарних та ветеринарних служб в країнах, що межують з Україною, є важливим фактором, що впливає на експорт сільськогосподарської продукції до країн-членів ЄС та інших країн світу.