Hardship – висновок про істотну зміну обставин

Hardship – висновок про істотну зміну обставин

В умовах воєнного стану та інших кризових явищах  може скластися ситуація, коли для одного з партнерів стає неможливим продовження виконання договору на його попередніх умовах.  Тоді зацікавлена сторона може ініціювати внесення змін до договору або навіть його розірвання. В такому випадку висновок про  істотну зміну обставин (hardship), виданий Запорізькою торгово-промисловою палатою, може бути додатковим підтвердженням при веденні переговорів з вашим контрагентом.

Про особливості висновку про істотну зміну обставин (hardship) розповідає головна юрисконсультка Запорізької торгово-промислової палати
Яна Шамілова:

Відповідно до статті 652 Цивільного кодексу України «Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що якби сторони могли це передбачити, вони б не уклали договір або уклали його на інших умовах».

Висновки про підтвердження істотної зміни обставин можуть бути підставою для внесення змін до діючого договору за згодою сторін.

Якщо сторони не досягнуть згоди щодо приведення укладеного договору у відповідності з обставинами, договір може бути змінений за рішенням суду.

Треба звернути увагу, що висновок про істотну зміну обставин може бути оформлений лише в рамках договірних зобов’язань.

Порівняємо підстави для оформлення форс-мажору і hardship.

Підставою для оформлення сертифікату про форс-мажорні обставини є:

  • перелік видів форс-мажорних обставин, передбачений в Законі або договорі, окрім виключень, зазначених в законодавстві та Регламенті засвідчення форс-мажорних обставин (порушення зобов’язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов’язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів).

При оформленні висновку про істотну зміну обставин такого переліку не існує. Кожна окрема ситуація може мати власні підстави, які призвели до необхідності внесення змін до договору. Тому кожна окрема ситуація розглядається окремо.

Сертифікат про форс-мажорні обставини, згідно умов законодавства країни та Регламенту, можливо оформлювати лише після настання факту порушення зобов’язання, натомість висновок про hardship може оформлюватися до моменту виконання договірного зобов’язання з метою своєчасного укладення додаткової угоди сторонами та внесення змін до Договору.

Розглянемо кейс однієї з запорізьких компаній, яка звернулась за юридичною допомогою до Запорізької ТПП. За відсутності можливості оформлення сертифікату про форс-мажорні обставини, разом із заявником було вирішено оформити висновок про істотну зміну обставин.

Після вивчення підтверджуючих документів про істотну зміну фінансового стану, зменшення попиту на товари, аналізу обсягів виробництва до воєнного стану і на момент оформлення Висновку, дослідження інших документів Запорізькою ТПП був оформлений Висновок про підтвердження настання істотної зміни обставин, який став підставою для внесення змін до договору шляхом підписання додаткової угоди, в якій сторони вже передбачили інший порядок оплати утвореної заборгованості. Таким чином, у заявника було відсутнє порушення за договором, що убезпечило його від ризику звернення до суду проти нього.

Крім того, дуже часто запити щодо оформлення таких висновків відбуваються для можливості зміни строків виконання зобов’язань.

Тому радимо завжди пам’ятати про цей юридичний інструмент, який може бути в певних ситуаціях більш прийнятним та актуальним у разі неможливості виконання договірних зобов’язань.

Висновок про істотну зміну обставин (hardship) видається Запорізькою торгово-промисловою палатою.

Наші контакти: (050) 484-95-10

(095) 234-85-00 (тільки Viber і Telegram)

e-mail: jur3@cci.zp.ua,  kuts@cci.zp.ua