Як діє оновлений механізм бронювання працівників, які вимоги для включення суб’єктів господарювання до переліку важливих, на що звернути увагу запорізьким підприємствам? – ці та інші питання обговорювалися на майданчику платформи “Діалог влади та бізнесу” за участі понад 300 учасників. Зустріч проходила під керівництвом голови Запорізької обласної державної адміністрації Івана Федорова, за участі представників профільних міністерств, податкової служби області, департаментів облдержадміністрації та відомств.
У заході, що відбувся 24 січня, взяли участь представники Запорізької ТПП, члени Палати і учасники платформи запорізького бізнесу PRO_Business.
Під час обговорення детально розглянуто порядок застосування оновлених регіональних критеріїв.
Наприкінці 2024 року Уряд оновив порядок бронювання працівників та змінив підходи до надання підприємствам статусу критично важливих для економіки. Зокрема, визначено 8 державних критеріїв надання такого статусу. Серед основних – відсутність заборгованості з усіх платежів до бюджетів. Другим важливим критерієм є рівень середньої заробітної плати:
для комунальних та державних підприємств – 14 тис. 699 грн;
для приватних підприємств – 20 тис. грн.
На обласному рівні встановлені свої критерії. Вони були оновлені і 22 січня набули чинності. Щоб отримати статус критично важливого, підприємство має бути зареєстрованим і здійснювати діяльність на території Запорізькій області.
Запорізька ОДА розробила механізм отримання підприємством статусу критично важливого для економіки громади. Як він діє?
– Крок перший – підприємство надає до ОДА письмове звернення з підтвердним пакетом документів. Наступний крок: 16 галузевих робочих груп після отримання звернення опрацьовують пакет обґрунтовуючих документів, ухвалюють рішення та готують проєкт розпорядження голови ОДА щодо відповідності або невідповідності критеріям суб’єкта звернення. Після ухвалення рішення облдержадміністрація впродовж 2 робочих днів подає повідомлення про включення підприємств до Єдиного переліку на порталі «Дія», а також копії розпоряджень про відповідність – в Мінекономіки та Міноборони. Третій крок – підприємство подає списки військовозобов’язаних працівників через портал «Дія», – роз’яснила в. о. директора Департаменту економічного розвитку та торгівлі ЗОДА Людмила Грабчилєва.
Консультацію щодо особливостей бронювання працівників на підприємствах надав начальник відділу мобілізаційної роботи апарату ЗОДА Валентин Кравченко.
– Строк дії бронювання для працівників підприємств, що визнані критично важливими, не може перевищувати 12 календарних місяців. Керівники підприємств несуть повну відповідальність за внесення таких військовозобов’язаних до списків щодо бронювання. Кількість заброньованих працівників не може перевищувати 50 % від загальної кількості військовозобов’язаних, які працюють на даному підприємстві. Її можна збільшити лише за окремим рішенням Міністра оборони, – наголосив Валентин Кравченко.
Про податкові аспекти постанови Кабінету Міністрів України №76 “Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час” детально розповіла в.о. начальника Головного управління ДПС у Запорізькій області Оксана Федорова.
Так, серед обов’язкових критеріїв для суб’єктів господарювання залишається рівень заробітних плат та відсутність заборгованості зі сплати податків. Зокрема, середня зарплата на підприємстві повинна бути не менше 2,5 мінімальних зарплат на місяць. Очільниця податкової служби регіону пояснила алгоритм розрахунку нарахованої середньої зарплати застрахованих осіб-працівників за останній календарний квартал та звернула увагу платників на інші деталі, які можуть вплинути на набуття статусу критичного підприємства.
– Ми добре розуміємо, що сьогодні працюючий бізнес – це запорука стійкості фронту і країни в цілому. І ми маємо зберегти стратегічно важливі підприємства, що працюють чесно, прозоро, у легальному полі. Потреба кожного підприємства у критично важливих, реально працюючих фахівцях має бути врахована. Ми зобов’язані грамотно і зважено проводити мобілізаційні заходи. Але це двосторонній рух. Бізнес і його працівники теж зобов’язані системно і якісно виконувати мобілізаційні вимоги, – відзначив голова Запорізької ОДА Іван Федоров.
Платформа «Діалог влади та бізнесу» продовжує свою роботу. Її основне завдання – системний діалог, спільне напрацювання шляхів вирішення проблемних для бізнесу питань. Інформуватимемо про подальші анонси та запрошуємо представників компаній-членів Палати до участі.
За матеріалами сайту Запорізької ОДА і ГУ ДПС У Запорізькій області.