Циркулярна економіка – для бізнесу. Відеозапис тренінгу

8 червня учасники Запорізького кластеру «Інжиніринг – Автоматизація – Машинобудування» (ІАМ) взяли участь у тренінгу, присвяченому основам циркулярної економіки. Захід відбувся у Запорізькій торгово-промисловій палаті у комбінованому офлайн / онлайн форматі. Крім Запоріжжя, до аудиторії слухачів також приєдналися партнери з Харківського, Хмельницького, інших регіонів.

Від правління кластеру ІАМ учасників привітав віцепрезидент Запорізької ТПП Андрій КУЦ. За його інформацією, тренінг відкриває серію освітніх заходів в межах програми «Розвиток експортних можливостей членів кластеру та позиціювання його як бренду на зовнішніх ринках», що реалізується як частина програми «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» за спільного фінансування Європейського Союзу та уряду Німеччини через німецьку федеральну компанію GIZ*.

Як робити більше, з меншими витратами, щоб служило довше. – Важливою інформацією ділився спікер заходу Андрій ГНАП – виконавчий директор ТОВ “Вейст Юкрейн Аналітікс”, голова комітету “Стала Індустрія” Українського кластерного альянсу та експерт Асоціації експертів сталого розвитку (ASDE).

Загалом під час тренінгу говорили про циркулярну економіку в таких аспектах:

  • Циркулярні бізнес-моделі.
  • Циркулярність за дизайном: інновації, стратегія та потоки ресурсів.
  • Рухаючи циркулярність: роль політики та законодавства.
  • Циркулярна Індустрія 4.0: редизайн майбутнього.

Про сталий розвиток і циркулярну економіку

Трохи передісторії. У вересні 2015 року у Нью-Йорку відбувся Саміт ООН зі сталого розвитку. Підсумковим документом Саміту “Перетворення нашого світу: порядок денний у сфері сталого розвитку до 2030 року” було затверджено 17 Цілей сталого розвитку. У їх числі – забезпечення переходу до раціональних моделей споживання і виробництва. Втім абсолютно всі цілі сталого розвитку і циркулярна економіка – нерозривно пов’язані, – акцентує Андрій ГНАП.

«Порядок денний» ставить серйозний виклик домінуючим економічним моделям. По суті, вимагає поетапної зміни основ економічного виробництва та споживання, закликаючи до прогресу, який є інклюзивним для всіх людей, може бути сталим крізь покоління, захищає нашу планету.

Наразі Україна намагається перейти від лінійної економіки до економіки переробки.

Саме у циркулярній економіці цінність продуктів, матеріалів і ресурсів зберігається якомога довше, а утворення відходів зводиться до мінімуму. – Зазначає спікер.

Ключові принципи циркулярної економіки

Ми переходимо до системи, де ми регенеруємо природні системи, проєктуємо системи без відходів та забруднення, зберігаємо вироби та матеріали у використанні.

Що потрібно, щоб зробити наш світ більш «циркулярним»?

Циркулярна економіка (ЦЕ) – це важіль, який дозволяє трансформувати зміни і направляє нас на шлях досягнення Порядку денного до 2030 року.

У цьому аспекті Андрій Гнап виділяє такі фактори:

  • Узгоджена комбінація політики для просування практики ЦЕ.
  • Інноваційні платформи для глобальної співпраці для об’єднання всіх секторів і зацікавлених сторін.
  • Підприємства з циркулярними бізнес-моделями.
  • Місцеві органи влади повинні запровадити, сприяти та інформувати про практику ЦЕ на місцевому рівні.
  • Споживачам необхідно змінювати звички та переосмислити відносини з продуктами та послугами.

Ми вже на цьому шляху, і на скільки він буде успішним – залежить від кожного із нас.

Відеозапис тренінгу ви можете переглянути за посиланням:

Довідково

*Програма «EU4Business: конкурентоспроможність та інтернаціоналізація МСП» спільно фінансується Європейським Союзом та урядом Німеччини і реалізується німецькою федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH. Мета проєкту – створення кращих умов для розвитку українських малих і середніх підприємств, підтримка інновацій та стимулювання експорту, що є шляхом до сталого й рівномірного економічного зростання.

EU4Business – ініціатива Європейського Союзу, яка допомагає малим і середнім підприємствам у країнах Східного партнерства – Вірменії, Азербайджані, Білорусі, Грузії, Молдові, Україні – зокрема надає додаткове фінансування та послуги з розвитку бізнесу, а також сприяє ефективному регулюванню підприємницької діяльності. Детальніше: www.eu4business.org.ua.