Бельгія: огляд експорту/імпорту, товарообіг з Україною

Експерти Запорізької ТПП узагальнили інформацію щодо основних товарних позицій експорту та імпорту Бельгії, актуальні дані щодо товарообігу з Україною, а також – основні характеристики промисловості, географічного положення. Сподіваємося, ця інформація стане у нагоді всім, хто планує співпрацювати з цією країною ЄС.

В разі зацікавленості налагодження співробітництва з бельгійськими підприємствами, просимо надавати Ваші пропозиції до Управління організаційної роботи та міжнародних відносин, email: oso@cci.zp.ua, 050-484-11-97

Географічне положення

Бельгія – суверенна держава у Західній Європі. На півночі омивається Північним морем, на суходолі межує на півночі з Нідерландами, на сході — з Німеччиною і Люксембургом, на півдні — з Францією. Площа країни — 30 528 км² (139 місце у світі), населення — трохи більше 11,4 млн осіб. За густотою населення (367 ос. на 1 км²) Бельгія посідає одне з перших місць у світі.

Столиця та найбільше місто — Брюссель (нід. Brussel, фр. Bruxelles), населення якого становить 1,2 млн осіб. Серед інших великих міст слід виділити Антверпен, Левен, Мехелен, Гент, Брюгге та Льєж.- країна в Центральній Європі, що не має виходу до моря, член ЄС.

Королівство Бельгія має цілком сприятливе географічне положення, адже розташована між Великобританією, Німеччиною і Францією, які є трьома основними економіками Європи. Зростання обумовлене інвестиціями і попитом домашніх господарств. Однак економічна криза, викликана пандемією Covid-19, відчутно скоротила економічне зростання, зафіксувавши негативний показник в 6,4% ВВП в 2020 році. Згідно з оновленим прогнозом МВФ від квітня 2021 року, очікується, що зростання ВВП відновиться на рівні 4% до кінця року та стабілізується на рівні 3,1% в 2022 році за умови відновлення світової економіки після пандемії.

Основні галузі промисловості

При чисельності робочої сили близько 5,4 мільйона чоловік з 11,4 мільйона населення, центральне географічне положення Бельгії та високорозвинена транспортна мережа сприяли розвитку добре диверсифікованої економіки з широким поєднанням транспорту, послуг, виробництва і високих технологій. Бельгія повністю залежить від іноземних джерел викопного палива, і заплановане закриття її семи атомних станцій до 2025 року має збільшити її залежність від іноземної енергії. Сільське господарство вносить невеликий внесок у ВВП (0,6%) в бельгійську економіку. Основними статтями с/г є цукровий буряк, овочі та фрукти, м’ясо і молоко.

На частку промислового сектора припадає 19,1% ВВП, в якому зайнято 20,6% робочої сили. Між трьома бельгійськими регіонами існують значні розбіжності: в той час як Фландрія досягла успіху в розвитку другої за величиною нафтохімічної промисловості в світі, Валлонія знаходиться в середині реструктуризації після закриття своїх вугільних шахт і великої кількості сталеливарних заводів. Брюссель відрізняється в галузі телекомунікацій, розробки програмного забезпечення, а також у фармацевтичній та автомобільній промисловості. Саме останній сектор, перш за все, зазнав найсерйознішої шкоди в результаті кризи Covid-19

Бельгійська економіка в значній мірі орієнтована на сферу послуг. Насправді, на частку третинного сектора припадає 69,5% ВВП і зайнято 78,4% активного населення. Брюссель, центр кількох європейських інститутів, численних дипломатичних представництв і різних груп інтересів, в основному засновує свою економіку на послугах. Туризм також є важливим сектором економіки.

За даними Державної служби статистики України, за результатами 2021 року Бельгія посідає 11 місце за обсягами двосторонньої торгівлі товарами між Україною та країнами Європи, що складає майже 2% від загального товарообігу з країнами Європи.

У товарній структурі українського експорту до Бельгії переважають поставки таких товарів: залізничні локомотиви (49,6%); літальні апарати (15,3%); тютюн і промислові замінники тютюну (6,4%); бавовна (4,6%); інші продукти тваринного походження (3,8%); реактори ядерні, котли, машини (2,5%); мило, поверхнево-активні органічні речовини (2,2%); залишки і відходи харчової промисловості (2%); керамічні вироби (1,8%); вироби з чорних металів (1,6%); іграшки (1,3%); риба і ракоподібні (1,2%); ефірні олії (1%); жири та олії тваринного або рослинного походження (1%).

У товарній структурі бельгійського імпорту домінують поставки таких товарів: шелак природний (13,3%); головні убори (10,3%); вата (10,2%); килими (9%); зернові культури (8,8%); вироби з чорних металів (5,2%); вироби з каменю, гіпсу, цементу (3,7%); інші готові текстильні вироби (3,1%); насіння і плоди олійних рослин (3,1%); взуття (3%); каучук, гума (2,1%); залишки і відходи харчової промисловості (2%); парасольки (1,8%).

Корисні посилання:

  1. З тарифними та нетарифними вимогами щодо відповідної української продукції можна ознайомитись на офіційному або на сайті КМУ, вони відповідають домовленостям в рамках ЗВТ ЄС, які на сьогодні застосовані в односторонньому порядку з боку ЄС. Детальну інформацію щодо умов імпорту конкретних товарів, зокрема молочної продукції, можна отримати на офіційному сайті Європейської комісії у розділі, присвяченому зовнішній торгівлі. Зокрема, інформація щодо імпорту до ЄС знаходиться за цією адресою: http://ec.europa.eu/trade/import-and-export-rules/import-into-eu/ .
  • Крім того, при плануванні роботи на ринку Бельгії, як і інших країн-членів ЄС, варто взяти до уваги домовленість щодо створення зони вільної торгівлі між Україною та ЄС. З 2015 року ЄС в односторонньому порядку відкрив свої ринки для українських товарі, поширивши на український експорт до ЄС положення щодо створення зони вільної торгівлі у частині торгівлі товарами.
  • Щодо питань фітосанітарний та зоосанітарний контроль можна звернутися до Федерального агентства з безпеки харчового ланцюга на наступним посиланням:   https://www.favv-afsca.be/importationpaystiers/vegetaux/. На сьогоднішній день між компетентними органами України та Королівством Бельгія на взаємній договірній основі погоджено форми ветеринарних сертифікатів на:
  • ветеринарний сертифікат на експортоване в Україну свіже м’ясо свиней;
  • ветеринарний сертифікат щодо експорту з Бельгії в Україну сперми кнурів;
  • ветеринарний сертифікат на експортовані в Україну ковбаси, консерви, стерилізовані, пастеризовані та інші готові до вжитку м’ясні вироби, що отримані з м’яса свиней та м’яса птиці та субпродуктів з цих тварин;
  • корми, що містять продукти тваринного походження, для експорту в Україну.
  • УВАГА! Єврокомісія з 27 квітня 2022 року скасувала мита і квоти на український експорт на рік. Відповідна заява опублікована на офіційному сайті Єврокомісії.

Запорізька ТПП пропонує проведення аналітики потенційних ринків збуту, логістики, пошуку потенційних партнерів Вашої продукції в Україні та за кордоном!

Звертайтеся до Управління організаційної роботи та міжнародних відносин за тел. 050-484-11-97, e-mail: info1@cci.zp.ua

Корисні контакти:

  1. ТПП Антверпена/ VOKA CCI-Antwerpen-Waasland https://www.voka.be/antwerpen-waasland
  2. ТПП Лімбурга/ VOKA CCI Limburg https://www.voka.be/antwerpen-waasland
  3. Почеcне консульство України у м. Антверпен http://www.stooplex.be
  4. Почесне консульство України в м. Брюссель jv@vanbelle-law.be
  5. Почесне консульство України в Люксембурзі http://www.ukraine.lu
  6. ПРЕДСТАВНИК ТПП УКРАЇНИ В БЕЛЬГІЇ / Ukrainian CCIs representative in Belgium office.belgium@uito.eu
  7. ТПП Люксембургу https://www.cc.lu/accueil/
  8. Європейська Мережа Підприємств (Enterprise Europe Network) https://www.een.lu/
  9. Національне інноваційне агентство Люксембургу https://www.luxinnovation.lu/fr/startup-services/
  10. Космічне Агентство Люксембургу https://space-agency.public.lu/en.html
  11. Дизайн Люксембург Design Luxembourg designluxembourg.lu
  12. Торгова конфедерація (Confédération luxembourgeoise du Commerce) https://clc.lu