Таможенный брокер

ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВЛАСНІСТЬ ТА МИТНИЙ КОНТРОЛЬ

mitnik-23cxxde333Нещодавно Запорізька торгово-промислова палата разом з Асоціацією адвокатів України виступили організаторами конференції, присвяченій актуальним питанням захисту об’єктів права інтелектуальної власності. У ході зустрічі з керівниками та спеціалістами підприємств регіону було розглянуто цілу низку надзвичайно важливих для бізнесу питань. Зокрема, щодо адміністративних процедур захисту прав інтелектуальної власності на кордоні присутніх проінформував Андрій Миколайович Тищенко, заступник начальника відділу організації митного контролю – завідувач сектору з питань захисту прав інтелектуальної власності Запорізької митниці Міндоходів і зборів України.

Тема викликала живий діалог та широке обговорення. Наводимо відповіді на деякі актуальні питання, що прозвучали у ході конференції. 


1) У чому полягає сприяння захисту прав інтелектуальної власності під час переміщення товарів через митний кордон?

Порядок митного контролю і митного оформлення товарів, що містять об’єкти права інтелектуальної власності регламентується розділом 14 Митного кодексу.

Загалом, цей механізм можна окреслити на такому прикладі. Скажімо, на митницю надходить товар з оригінальним дизайном, захищеним патентом на промисловий зразок. Митні органи перевіряють, чи внесено таке дизайнерське рішення (патент) в митний реєстр. Якщо так, то оформлення вантажу призупиняється, про що митниця повідомляє власника патенту та власника товару. Термін призупинення складає 10 робочих днів. Протягом цього періоду власник патенту повинен звернутися до суду і надати митному органу ухвалу про заборону вчинення певних дій у справі про порушення його прав інтелектуальної власності.

Або, за інших обставин, у разі відсутності вагомих причин вважати товар контрафактним, власник патенту може надати митникам письмову згоду на поновлення оформлення товару. 

2) Які об'єкти права інтелектуальної власності можуть бути внесені до митного реєстру?

В митний реєстр можна внести об'єкти авторського права, винаходи, корисні моделі, промислові зразки, торгові марки, географічні позначення і навіть сорти рослин.

Проте переважну більшість об’єктів у митному реєстрі становлять промислові зразки і торгові марки, як найбільш «комерційно привабливі».

Станом на 25.02.2014 до митного реєстру включено 1530 об'єктів права інтелектуальної власності. За останні чотири роки ця цифра збільшилася майже в 20 разів (!), при цьому найбільшу активність правовласники продемонстрували у 2013 році у зв’язку із спрощенням процедури подання заявки і відмовою від обов’язкової грошової застави. Загалом динаміка включень до митного реєстру виглядає таким чином:

2010 рік –       80 об’єктів

2012 рік –       277 об’єктів

2013 рік –       1381 об’єкт

2014 рік –       1530 об’єктів

Ми спостерігаємо тенденцію до значного щорічного збільшення кількості об’єктів у митному реєстрі.

3) Що необхідно зробити, щоб добросовісному виробнику отримати підтримку з боку митниці у боротьбі з імпортними підробкам?

Якщо добросовісний підприємець до того ж є власником правоохоронного документа на промисловий зразок або власну торгову марку, то він може подати до Міндоходів і зборів України заяву про включення такого об'єкта до митного реєстру.

До заяви встановленої форми додається виписка від Держслужби інтелектуальної власності про реєстрацію об’єкта в Україні і його докладний опис, або опис товарів, які такий об’єкт містять. Порядок реєстрації у митному реєстрі об'єктів права інтелектуальної власності, які охороняються відповідно до закону, затверджено наказом Мінфіну від 30.05.12 №648.

4) Чи зобов’язаний правовласник особисто подавати заявку на внесення об’єктів до митного реєстру?

Ні, заяву може бути подано його уповноваженою особою. В цьому випадку до неї додається належним чином оформлена довіреність або її завірена копія.

5) Як на митниці визначатимуть, що товар, який оформлюється, містить в собі об’єкт права інтелектуальної власності або повністю його відтворює?

Для визначення товарів з ознаками контрафактності митники користуються автоматизованими системами та особисто здійснюють огляд підозрілої продукції. При цьому наші співробітники задіюють методи ідентифікації запатентованих промислових зразків (винаходів), рекомендовані самими правовласниками. Корисними при цьому стають фотографії високої якості, креслення, ескізи тощо.

6) Очевидно, що витрати митниці, пов’язані із розвантаженням і зберіганням на весь час судового розгляду контрафактних товарів відшкодовуватиме правопорушник. А хто нестиме витрати, якщо правовласник після повідомлення про зупинку митного оформлення підозрілої продукції надав згоду на його поновлення?

У такому випадку відшкодування вартості вантажно-розвантажувальних робіт, якщо вони мали місце, здійснюється за рахунок правовласника. При цьому оплата за перші 10 днів зберігання товарів на митному складі не стягуватиметься.

7) Як діятиме митниця, якщо товар буде схожий одразу на декілька промислових зразків, внесених до реєстру різними власниками?

В день прийняття рішення про зупинення митного оформлення таких товарів митниця засобами факсимільного та електронного зв’язку повідомляє всіх правовласників про факт пред’явлення підозрілих товарів до митного оформлення. Після цього, виходячи з власних інтересів, кожний із правовласників має діяти відповідно до порядку, визначеного в розділі 14 Митного кодексу.

8) За інформацією Запорізької ТПП з кінця 2013 року малі та середні підприємства області при експорті товарів власного виробництва потерпають від цілеспрямованих дій третіх осіб, пов’язаних зі зловживанням правами на об’єкти промислової власності. Шляхом внесення до митного реєстру відомостей про такі об’єкти недобросовісні правовласники створюють штучні перешкоди для виробників продукції під час переміщення товарів через митний кордон, перекручуючи тим самим основні принципи захисту прав інтелектуальної власності, передбачені Митним кодексом та іншими нормативними актами. Чи можна назвати правильною за таких умов стратегію підприємства, яка полягатиме в оформленні прав на об’єкти права інтелектуальної власності, які створюються та існують на підприємстві, з метою їх подальшого внесення до митного реєстру.

Так, дійсно, митне оформлення товарів, виготовлених відповідно до діючого патенту, відомості про який міститимуться в митній декларації, не призупинятиметься, за умови реєстрації у митному реєстрі об'єктів права інтелектуальної власності, які охороняються відповідно до такого патенту.

9) А якщо в декларації вказано, що товар виготовлений відповідно до патенту, проте його не внесено до реєстру?

Такий товар проходитиме перевірку на наявність ознак, які порушують права власників об’єктів інтелектуальної власності, внесених до митного реєстру, за стандартною процедурою, як і всі інші товари.

10) Що передбачає спрощена процедура знищення товарів, митне оформлення яких призупинено за підозрою у порушенні прав інтелектуальної власності?

За домовленістю сторін спрощена процедура знищення підробних товарів може бути застосована, якщо правовласник звернеться до митного органу з відповідною письмовою заявою, погодженою з власником цих товарів Для власника товару добровільне його знищення призводить до звільнення від адміністративної відповідальності та сплати штрафу у розмірі 17 тис. грн.

11) Чи передбачена можливість внесення у заяву відомостей про офіційних імпортерів чи експортерів товарів, які містять об’єкти, внесені у митний реєстр?

Так, відомості про офіційних імпортерів чи експортерівтаких товарів можуть бути внесені до заяви.

12) Який строк реєстрації об'єктів права інтелектуальної власності у митному реєстрі?

Реєстрація об'єктів інтелектуальної власності у митному реєстрі проводиться на строк 6 місяців або 12 місяців. Початком строку реєстрації вважається день включення об'єкта ПІВ до митного реєстру. В подальшому цей строк може бути продовжено на підставі письмового звернення правовласника або його представника.

Консультации в Запорожской ТПП по вопросам интеллектуальной собственности:
тел.: (061) 213-43-25  e-mail: Этот адрес электронной почты защищен от спам-ботов. У вас должен быть включен JavaScript для просмотра.

Запорізький виставковий центр "Козак-Палац"
Експертні послуги On-line у Запорізькій ТПП
Оформлення карнетів АТА у Запорізькій ТПП
 
logo international trade centre 01
Без назви 1
ukenfrdeites

Інформаційні партнери

Запорізька торгово-промислова палата

   Графік роботи:

  • Понеділок - Четвер з 8.30 до 17:30
  • П'ятниця з 8.30 до 16:30

   69005, м. Запоріжжя, бул. Центральний, 4Тел./Факс: +38 (061) 213-50-24 , +38 (061) 233-26-54

E-mail: cci@cci.zp.ua 

 

 

 

Бердянське невідокремлене відділення ЗТПП

   71108, м. Бердянськ, пр. Східний, 102

Тел./Факс: (06153) 55-220, 55-403Мелітопольське невідокремлене відділення ЗТПП

   72311 м. Мелітополь, пр. Б. Хмельницького, 67

Тел. (0619) 43-03-43, (0619) 42-86-32

 

 

Стати членом палати

Послуги ЗТПП

Оренда конференц - залів

Реклама на сайтах ЗТПП